Kwas hialuronowy

Co to jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy znany jest jako składnik kosmetyków, ale ze względu na swoje fantastyczne właściwości odmładzające używany jest także w chirurgi plastycznej i medycynie estetycznej. Występuje zarówno w płynie, kremach jak i tabletkach. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry i jej ujędrnienie. Ale też za jego pomocą możemy wygładzić zmarszczki, powiększyć biust lub usta czy poprawić owal twarzy.

Kwas hialuronowy działanie

Kwas hialuronowy (HA) to organiczny związek chemiczny. Występuje we wszystkich organizmach i ma taką samą budowę zarówno u bakterii jak i ssaków. Jako młodzi ludzie mamy kwasu hialuronowego pod dostatkiem, niestety z wiekiem jego ilość w naszej skórze maleje co jest przyczyną powstawania zmarszczek. Jego ilość zmniejsza się również u młodszych osób, które intensywnie się odchudzają. Główne działanie kwasu hialuronowego polega na wiązaniu włókien kolagenowych oraz wiązaniu cząsteczek wody w skórze co zapewnia odpowiednie nawilżenie, ujędrnienie oraz odżywienie. Kwas ten jest również głównym składnikiem mazi stawowej, jest odpowiedzialny za jej lepkość, dlatego znajduje swoje zastosowanie również w ortopedii.

Kwas hialuronowy na twarz

Jakie zabiegi możemy zrobić przy użyciu tego kwasu? W zależności od zabiegu i oczekiwań, lekarz dobiera odpowiedni kwas o odpowiedniej gęstości. Jeśli zależy nam na efekcie odmłodzenia to gęstość kwasu jest większa. W medycynie estetycznej kwas hialuronowy wykorzystywany jest głównie przy zabiegach na twarz. Stosuje się go do poprawy owalu twarzy, spłycenia blizn czy delikatnego wypełnienia zmarszczek. Dzięki niemu można poprawić niedoskonałości i drobne mankamenty ust oraz nosa. Stosuję się go na tzw. lwią zmarszczkę. Kwas idealnie ją wypełnia i wygładza. Tak samo w przypadku kurzych łapek i niewielkich bruzd na czole. Często stosuje się go na policzki, które z wiekiem tracą gęstość i opadają, tworząc bruzdę tzw. „dolinę łez”. Unosi on je nieznacznie, dzięki czemu bruzda ulega zmniejszeniu.  Kwas wprowadzany jest za pomocą niewielkiej cienkiej igły, zabieg zwykle trwa od 30 do 50 minut. Można przeprowadzić go w znieczuleniu miejscowym jak i używając maści o działaniu znieczulającym. Kwas hialuronowy z powodzeniem można stosować na dłonie, aby odmłodzić ich wygląd.  Równie doskonale się sprawdza do wzmocnienia cebulek włosów i przeciwdziała wypadaniu włosów, taki efekt otrzymujemy obstrzykując skórę głowy.

Kwas hialuronowy kolano

W ortopedii stosowany jest w leczeniu różnych stanów zwyrodnieniowych stawów. Wstrzykuje się go precyzyjnie bezpośrednio do stawu za pomocą strzykawki. Kwas hialuronowy na stawy jest stosowany jako uzupełnienie mazi stawowej. Pomaga poprawić ruch w stawie i niweluje ból powodowany przez ścieranie się uszkodzonej powierzchni chrząstki. Zastrzyk z kwasem hialuronowym w kolano i nie tylko, jest bezbolesny poza samym momentem wkłucia. Dobrze podany nie ma żadnych skutków ubocznych ani nie powoduje żadnych powikłań.

Kwas hialuronowy w kosmetyce

W kosmetologi kwas hialuronowy jest cennym składnikiem. Tworzy on na naszej skórze ochronny film, który zapobiega utracie wody, z tego względu mówimy o działaniu nawilżającym. Nasza skóra jest gładsza, jędrna i miękka.

Kwas hialuronowy powiększanie piersi

Innym coraz bardziej popularnym zabiegiem z użyciem kwasu hialuronowego jest zabieg powiększania piersi. W porównaniu do operacyjnego powiększania piersi silikonowymi wkładkami, ten zabieg z kwasami jest stosunkowo bezpieczny i przede wszystkim tańszy. Można powiększyć biust o 1 lub 2 rozmiary, można również skorygować kształt piersi, ujędrnić je lub podnieść. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i jeszcze tego samego dnia można wrócić do swych codziennych obowiązków. Polega on na wstrzyknięciu żelu przez kilkumilimetrowe nacięcia z boku piersi. Podaje się od 100 do 150 ml kwasu hialuronowego do każdej piersi. Następnie piersi są masowane by nadać im odpowiedni kształt. Po czym przez krótki okres używamy bielizny elastycznej i nie śpimy na plecach. Jedynym minusem tego zabiegu jest to, że efekt utrzymuje się tylko od 16 do 30 miesięcy, czyli jest odwracalny. Z tego względu polecany jest młodym kobietom, które planują macierzyństwo. Żeby utrzymać efekt powiększenia biustu, po zabiegu co kilka miesięcy należy wracać do kliniki na pojedyncze zastrzyki z kwasu hialuronowego.

Kwas hialuronowy zastrzyki, krem czy ampułki?

Tabletki, krem czy zastrzyk? Tutaj należy zaznaczyć, że najbardziej skuteczne jest jednak bezpośrednie wstrzykiwanie kwasu do skóry. Daje to natychmiastowe efekty niż stosowanie kremu. Kwas hialuronowy w kremie ma za wielkie cząsteczki, żeby z łatwością mógł przeniknąć z naszej skóry do wewnątrz. Kwasy w kremie chronią przed utratą wilgoci, ale nie przenikają przez skórę. Niemniej jednak fantastycznie wpływają na jędrność i nawilżenie skóry. Inną metodą jest kwas hialuronowy w tabletkach. Chociaż opinie są różne, to jednak może przynieść oczekiwane efekty, pod warunkiem że jest przyjmowany odpowiednio długo. Po długim czasie można zauważyć efekt wypełnienia zmarszczek od wewnątrz. Zabiegi z użyciem kwasu trzeba co jakiś czas powtarzać dla podtrzymania efektu.

Kwas hialuronowy skutki uboczne, kwas hialuronowy a picie wody

Jakąkolwiek metodę stosowania kwasu hialuronowego wybierzemy, to jest ona bezpieczna i nie powoduje skutków ubocznych. Zabiegi medycyny estetycznej nie wywołują powikłań, dlatego że kwas hialuronowy ma budowę zgodną z chemiczną budową komórki człowieka. Po zabiegach nie występują podrażnienia, uczulenia czy pieczenie. Jest oczywiście obrzęk, jak by nie było jest pewien rodzaj ingerencji, ale znika on po 1-2 dniach od zabiegu. Po zabiegach zaleca się picie dużych ilości wody. Dzięki temu kwas ma szansę dobrze się „ułożyć”. Przez okres mniej więcej dwóch tygodni unikamy również kąpieli słonecznych i sauny.

Czysty kwas hialuronowy na włosy

Kwas hialuronowy możemy z powodzeniem stosować podczas domowych zabiegów. Ważne jest tylko, aby kupić w sprawdzonym sklepie, w czystej żelowej postaci bez żadnych domieszek. Stosujemy go na zwilżoną skórę lub włosy, chyba że wcześniej mieszamy go z kremem lub maseczką. Działa nawilżająco na skórę i włosy. Możemy dodawać go do kremów, maseczek i odżywek do włosów. Pamiętajmy o tym, że należy przechowywać go w lodówce, aby nie stracił szybko swoich właściwości.

Kwas hialuronowy przeciwwskazania

Jedynymi przeciwwskazaniami do zabiegów jest ciąża i okres laktacji oraz choroby autoimmunologiczne. Pamiętać należy również aby poddawać się zabiegom w sprawdzonych klinikach medycyny estetycznej, u lekarzy którzy posiadają odpowiednie certyfikaty.